Bana Muhalefet, Ben

Son zamanlarda kendimi tanıtmam gereken çok olay yaşadım. Fark ettim ki pek bir bilgim yok. E başkasına tanıtmadan önce kendim tanımalıyım kendimi. Cins cins özelliklerim arasında gezinirken fark ettim ki muhalefet konusunda inanılmaz bir potansiyelim var. Her ne kadar kendimle çatışıyor olsam da herkese, her şeye, her zaman ve her yerde muhalif olabilirim.

 

muhalefet

 

Şöyle ki;

  • Lise çağında kafayı siyasetle bozmak iyi değildir, gereksizdir. Ama bir o kadar da lazımdır ki, ders çalışmak yerine ülkeyi kurtaralım. Değil mi?
  • Tayyip Erdoğan’ı sürekli kötüleyen birine karşı yarım yamalak bir kemalist olabildiğim gibi, tam tersi bir durumda Ak Parti Gençlik Kolları başkanı pozisyonunda bulabiliyorum kendimi.
  • Fethullah Gülen’i düşman edinenlerin karşısına dikilebilirim. Aynı zamanda bu adama sevgiyi abartanlara karşı Gülen’e sövüp sayabilirim.
  • “Tüm Kürtler teröristtir” düşüncesi kafamda her zaman yanlış bir fikir olsa da bu düşüncemi abartılı şekilde savunanları gördükten sonra “Kürtlere ölüm” naraları atarken bulabilirsiniz beni (Tabi ki burayı sadece abartı olsun diye yazdım. Yoksa nara falan benlik değil).

Bunlar siyasi içerikli olanlardan bazıları. Daha gerisi var.

  • Yabancı şarkıları abartan arkadaşlara “Türk kültüründen uzaklaşmayın, türkü dinleyin, hiç değilse türkçe şarkı dinleyin” dememle  aynı cümleyi sürekli kullanan kişilere kullandığım “Türkçe şarkıları nasıl dinliyorsunuz abi?” ifadesi arasındaki ince çizgiyi unutmamak gerek.
  • Sigara içen adamdan iğrenirim. Ama benim önümde “sigara şöyle, sigara böyle” derseniz, standartlardan olan “Bi fırttan ne olur”, “kim içmiyor ki bu zamanda?” bahanelerine başvurmam an meselesi. (Aynı zamanda potansiyel bir pasif içiciyim. Bkz: Pasif İçicilik)
  • Yukarıdaki örneğin bir benzeri olarak, alkol benim nezdimde leştir. İçen adam da leşlerin efendisidir. Ama bana içki hayranı insanları kötülemeye başlarsanız bir anda alkolün yararlarını hatırlarım. (ki son 3 yıldır öğrendim, alkol alan insan öyle dizilerdeki gibi iğrenç insanlar değil hep)
  • “Kocaman genç olmuşsun. Seneye reşit olacaksın. Bızzık, ufaklık, çömlerle takılma artık. Yaşıtlarınla ol biraz” diyenler insan ayrımı yapıyorlardır. Yaşın ne önemi var? Önemli olan düşüncelerin uyuşması. Böyle dediğime aldanmayın. Çünkü bu felsefemin en büyük muhalifi olan ben, aynı cümleleri başkalarına karşı kullanmaktan asla çekinmem.

 

Bu liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Kendime düşman oldum resmen. Kısa zaman dilimine sığdırmaya çalışınca bu kadar yazdığıma çok şükür.

Aslında bu muhalefet sorunumun sebebini de anladım buraya yazarken. Bencillikten. Bir şey her ne kadar sinir bozucu, kötü olursa olsun; ben yapıyorsam, doğrudur. Kendimce ufak çaplı bir kibir mi dersiniz, kendini beğenmişlik mi? Bilemem. Takdir de size kalsın. Bu kez de benden bu kadar.

 

Konuyla İlgisiz Dipnot: Yazıları okuyorsunuz. Analizlerden görüyorum hep. Üşenmeyin de 2 dakika ayırıp yorum yapın vicdansızlar. Kötü hissediyorum sona. 

2 replies on “Bana Muhalefet, Ben”

Burada kendine muhalefet değilsin sen sadece bir konuda senden başkası abartıyosa o konuyu, o zaman ona mühalefet oluyosun sadece. Bu da tamamen bencilliktir ve her insanda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir