Bugün Kültür Tatil

Gerek dini, gerekse milli bayramlar olsun, memlekette bayram sıkıntısı yok çok şükür. Önümüz 29 Ekim. İki hafta öncesi kurban bayramı. Bunun 23 Nisan’ı da var. 19 Mayıs’ı var, Ramazan Bayramı var. Bunların amacı ne? Dini bayramda babanı, ananı; milli bayramda atanı hatırlayıp saygı duyacaksın.

Bizim derdimiz ne? Tatil. “Aman bayram olsun da bi’ dinlenelim artık” mantığı. Kurban bayramı dokuz güne tamamlanacak mıymış? “24 Nisan’da, 20 Mayıs’ta çocuklar bayramdan yorulmuş. Biz onlarla dinlenelim”. 28 Ekim’deki yarım gün tatile dahi tapar olduk artık.

” Bir şey çıksa da çalışmasak, okula gitmesek” diye düşünürken dini, milli miras ayaklar altında kalmış haberimiz yok. Bugün bir japon; Şintoizm’e göre hazırlanır, önce mabedine gidip bayramını kutlar.
“Kardeşim şimdi gidip yabancılardan örnek verme bana. Onlara mı özeniyorsun?” diyenler;
Her yıl kutlamak için kıçını başını yırttığın Noel, Hristiyan aleminin en baba bayramı. Ben örnek vermesem ne yazar?

Sadece dini düşünmemek lazım. Cumhuriyet bayramı senin için 1,5 gün tatilden başka ne ifade ediyor? Demokrasinin ilk adımlarından meclisin açılmasını, 23 Nisan’ı “Bugün resmi tatil, ooh kebap” diyerek geçirsen bu ülkeyi kaç adım ilerletebilirsin? Tatil diye öğlene kadar yattığın 19 Mayıs yok mu? Atatürk; senin bir yerinde pirelerin uçuştuğu saatlerde 95 sene önce kuruluş hareketini başlatıyordu haberin mi var?

Vay canına. Benim kafamdaki konu bu değildi yazmaya başlarken. Hep Ali Alkan kafası bunlar. Demek dikkat dağılınca böyle oluyormuş. Neyse. Bunları da okuyun, bilin. Önemli bunlar.

1 reply on “Bugün Kültür Tatil”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir