Ray Malifalitiko – Dinlediğim Şarkılar

Dinlediğim şarkılar üzerine konuşalım mı?

Müzik ruhun gıdası mıdır, orasını bilmem. Ama gençliğini belediye otobüsünde çürütmeye ant içmiş bir öğrenci olarak benim hayatımdaki yerinin büyüklüğü yadsınamaz bir gerçek. Senfonik Metal’den Halk Türküsüne kadar her şeyi dinleyen biri olarak sizlere son zamanlarda takıntı halinde dinlediğim bazı şarkılardan bahsetmek isterim.

(Az dinleyin, çabuk sıkılmayın)

1. Pardon – Arif Susam

Bu aralar ciddi anlamda takıntı ettiğim, gece uyumadan önce kafamın içince bangır bangır çalan ilk şarkı “Pardon”. Çok bilinen bir şarkı olmasına rağmen benim daha 2 hafta önce keşfetmiş olmamın da bunda etkisi büyük tabi ki. Günümüz müziğine çok uzak bir zamanda çıkmamış bir şarkı olsa da özlem konusunu işleme şeklinin standardın çok dışında olmasını seviyorum bu şarkının.

2. Hit The Road Jack – Ray Charles (Çek git bebeğim uzaklara!)

Ray Charles’la tanışma şarkım olur kendileri. Eğlenceli ritmi ve daha önemlisi kolay ezberlenebilir basit sözleri şarkıyı, benim gibi yabancı şarkı kültürü varmış gibi davranmayı sevenler için biçilmiş kaftan yapıyor.

3. Ben Bir Göçmen Kızı Gördüm – Melihat Gürses

Dinlediğim şarkılar içinde yine çok bilinen şarkılardan. Bir Rumeli türküsü olan şarkıyı özellikle Melihat Gürses’in duru sesinden dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

4. Gençlik Başımda Duman – Güzin ile Baha

Bizim jenerasyonun (Bak bak laflara bak, “jenerasyon”muş) Hababam Sınıfı filmlerinden bildiği şarkı, 1975 yılında çıkardıkları 45’lik plağın çıkış parçası olarak Güzin ile Baha’yı (Tövbe yarabbi, dedem yaşında insanlar) ünlü etmiş. Şarkının sözlerini bütün Ümmet-i Muhammed bilir zaten. Yarın öbür gün alın sevgilinizi doğum gününde, bi’ karaoke kafeye götürün, karşılıklı söyleyin. Mis gibi hediye. Hemi de beleş.

5. Sude – MFÖ

MFÖ’nün kadrolu Ö’sü Özkan Uğur bestesi olan, MFÖ şarkısı. Kıpır kıpır bir şarkı arıyorsanız, makatınız başınız ayrı oynasın istiyorsanız (böyle aradığım etkiyi vermedi gibi sanki) tam da aradığınız şarkı bu. Dinlediğim şarkıların baş köşesinde olmalı aslında ama son zamanlarda o kadar dinledim ki baydı artık. Önemli uyarı: Şakı sözlerinde anlam aramamaya özen gösterin.

 

Son olarak da Spotify Çalma Listelerimden ikisini buraya bırakayım. Dönüp dönüp dinleyin. İsterseniz listeleri takibe alabilirsiniz, hiç hayır demem.

 

1 reply on “Ray Malifalitiko – Dinlediğim Şarkılar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir