Hayat Simülasyonu: Yurt Ortamı

Yurt

Yurt büyük nimettir. Hele ki lise çağındaki yurt ortamı, gencin olgunluk seviyesinin birkaç tık yükselmesinde çok çok büyük yere sahip.

Üniversitede her şekilde ailesinden kopacaktır öğrenci. Bunu daha kolay kabullenmesine yardım eder. Yeniçerinin mermer döverek nasırlaştırdığı elleri misali, ailesini özlememeye alışır. Başta acıtır, sonraları hissetmez.

Dolabından yürütülen para sayesinde malına sahip çıkmayı öğrenir. Gerekirse döve döve, söve söve… (Bkz: Burada 20 lira vardı, kim çarptı lan? …nızı …erim ha!)

Gece midesi açlık sinyalleri vermeye başlayınca yemekhaneden çaldıkları ekmeğin lezzetini daha önce hic bu kadar fark etmemiştir.

Yemek sırasında önüne kaynayan son sınıflarla yaşaya yaşaya, saygıyı öğrenir. Yerini bilir.

Yönetim çoğunlukla en zaruri ihtiyaçları karşılamaktan acizdir. Birbirini örgütleyen yurt sakinleri bu yaşta birlik olmanın hikmetini görür. Bi’ anarşist olmadığı kalmıştır, o da olur en nihayetinde.

Bu yaşa kadar para ihtiyacı olduğu her dakika peder beye yönelmiştir. Yurtta aylık bütçesiyle  kendini geçindirmeyi öğrenir.Öğrenir ki; aile kurunca geçinmeyi, paranın da sonunda suyunu çekebilecegini bilsin.

En sadık arkadaş ortamı lisede olur ya hani. Hem lisede hem yurtta olanını siz düşünün.  Aynı odayı, aynı yatağı, gerekirse aynı çorabı paylaşmayı bilen 4-6-8 insan.

En pratik tanımıyla, hayatın simülasyonudur yurt

1 reply on “Hayat Simülasyonu: Yurt Ortamı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir